OnePlus RT
OnePlus RT specifications
General
| Brand name | OnePlus |
| Model | RT |
| Announced | Thursday, 16 December 2021 |
| Released | Wednesday, 01 December 2021 |
| Status | Canceled |
Design
| Height | 162.2 mm (6.39 inch) |
| Width | 74.6 mm (2.94 inch) |
| Thickness | 8.3 mm (0.33 inch) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Colors | Black, Blue, Silver |
Display
| Display type | AMOLED |
| Display size | 6.62 inch |
| Resolution | 1080 × 2400 pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 398 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 87.4% |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen HDR10+ Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 5 nm |
| CPU max speed | 2.84 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | Cortex-X1 Cortex-A78 Cortex-A55 Qualcomm Kryo 680 |
| Memory type | LPDDR4X, LPDDR5 |
| GPU | Qualcomm Adreno 660 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
| Variants | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| Expandable storage | No |
Software
| Operating system | Android 11 (Red Velvet Cake) |
| User interface | ColorOS 11.3 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Triple camera | 50 MP, ƒ/1.8, 24 mm ( Wide angle ), 1.0 μm Optical Image Stabilization (OIS) 16 MP, ƒ/2.2, 14 mm ( Ultra-wide angle ), 1.0 μm, 1/3.6" Sensor size 2 MP, ƒ/2.4 ( Macro ) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | Dual LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/240 fps |
| Video features | Auto HDR, Gyro-EIS |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 16 MP, ƒ/2.4 ( Wide angle ), 1.0 μm, 1/3.06" Sensor size Auto HDR |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
| Video features | Gyro-EIS |
Battery
| Type | Li-Poly |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removability | Non-removable |
| Wired charging speed | 65 W |
| Fast charging support | Yes |
Network
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE-A (CA) Cat18 1200/200 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/b/a/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi features | Dual-band, Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS, GPS (L1 & L5), GALILEO, GLONASS |
| NFC support | No |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| Audio type | Stereo speakers |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Compass / Magnetometer Fingerprint Sensor Gyroscope Proximity sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
OnePlus RT pictures
Frequently asked questions
-
What is the expected release date for OnePlus RT?
OnePlus RT will not be released because it has been canceled.
-
Is OnePlus RT available in stores?
No, OnePlus RT is not available in stores because it was canceled.
-
What is the weight of the OnePlus RT?
The OnePlus RT weighs around 198 grams.
-
What is the screen size of the OnePlus RT?
The OnePlus RT's screen size is 6.62 inches.
-
How many cameras does the OnePlus RT have?
OnePlus RT has a Triple camera on the back and a Single camera for selfies.