OnePlus Nord N200 5G
OnePlus Nord N200 5G specifications
General
| Brand name | OnePlus |
| Model | Nord N200 5G |
| Model alias | DE2118 (International) DE2117 (International) |
| Announced | Monday, 21 June 2021 |
| Released | Friday, 25 June 2021 |
| Status | Available |
| Prices | €170 |
Design
| Height | 163.1 mm (6.42 inch) |
| Width | 74.9 mm (2.95 inch) |
| Thickness | 8.3 mm (0.33 inch) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Colors | Blue |
Display
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 6.49 inch |
| Resolution | 1080 × 2400 pixels |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 405 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 83.7% |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 480 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 8 nm |
| CPU max speed | 2.0 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | Cortex-A55 Cortex-A76 Qualcomm Kryo 460 |
| Memory type | LPDDR4X |
| GPU | Qualcomm Adreno 619 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Storage type | UFS 2.1 |
| Variants | 64GB 4GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 11 (Red Velvet Cake) |
| User interface | OxygenOS 11 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Triple camera | 13 MP, ƒ/2.2 ( Wide angle ) PDAF 2 MP ( Macro ) 0.08 MP ( Auxiliary lens ) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | Continuous Autofocus Continuous shooting mode Contrast Detection Autofocus (CDAF) Digital Zoom Exposure Compensation Face Detection Geotagging High Dynamic Range (HDR) ISO Settings Macro Mode Panorama Phase Detection Autofocus (PDAF) Scene Mode Self-Timer Touch to focus White Balance Settings |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
| Video features | Gyro-EIS |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 16 MP, ƒ/2.1 |
| Features | High Dynamic Range (HDR) |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Battery
| Type | Li-Poly |
| Capacity | 5000 mAh |
| Wired charging speed | 18 W |
| Fast charging support | Yes |
Network
| SIM cards | Single SIM (Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE Cat15 800/150 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G bands | 5G: n2 (1900), n25 (1900), n41 (2500), n66 (2100), n71 (600 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi features | Dual-band, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS, GPS (L1 & L5), GALILEO, GLONASS |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| FM radio | Yes |
Features
| Sensors | Accelerometer Barometer Compass / Magnetometer Fingerprint Sensor Gyroscope Proximity sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
OnePlus Nord N200 5G reviews
Video reviews
OnePlus Nord N200 5G pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of OnePlus Nord N200 5G?
The price of OnePlus Nord N200 5G is €170, and the price may change in the coming days.
-
What is the OnePlus Nord N200 5G release date?
The OnePlus Nord N200 5G was officially released on Friday, 25 June 2021.
-
Is OnePlus Nord N200 5G available in stores?
Yes, OnePlus Nord N200 5G is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the OnePlus Nord N200 5G?
The OnePlus Nord N200 5G weighs around 189 grams.
-
What is the screen size of the OnePlus Nord N200 5G?
The OnePlus Nord N200 5G's screen size is 6.49 inches.
-
Does OnePlus Nord N200 5G support 5G networks?
Yes, the OnePlus Nord N200 5G supports 5G networks on bands n2, n25, n41, n66, n71.
-
How many cameras does the OnePlus Nord N200 5G have?
OnePlus Nord N200 5G has a Triple camera on the back and a Single camera for selfies.