OnePlus Nord CE4 Lite
OnePlus Nord CE4 Lite specifications
General
| Brand name | OnePlus |
| Model | Nord CE4 Lite |
| Model alias | CPH2619 (International) CPH262 (International) |
| Announced | Monday, 24 June 2024 |
| Released | Tuesday, 02 July 2024 |
| Status | Available |
| Prices | €130 |
Design
| Height | 162.9 mm (6.41 inch) |
| Width | 75.6 mm (2.98 inch) |
| Thickness | 8.1 mm (0.32 inch) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| Build materials | Back: Plastic Frame: Plastic Front: Glass |
| Colors | Blue, Silver |
| Resistance | Dust resistant Water-resistant (against water splashes) |
| Resistance certification | IP54 |
Display
| Display type | AMOLED |
| Display size | 6.67 inch |
| Resolution | 1080 × 2400 pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 395 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 87.2% |
| Peak brightness | 2100 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 695 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 6 nm |
| CPU max speed | 2.2 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | Cortex-A78 Cortex-A55 Qualcomm Kryo 660 |
| Memory type | LPDDR4X |
| GPU | Qualcomm Adreno 619 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
| Variants | 256GB 8GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 14 (Upside Down Cake), Upgradable to Android 16 (Baklava) |
| User interface | OxygenOS 16 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Dual camera | 50 MP, ƒ/1.8, 25 mm ( Wide angle ), 0.8 μm, 1/1.95" Sensor size Optical Image Stabilization (OIS) PDAF 2 MP ( Auxiliary lens ) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | Dual LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
| Video features | Gyro-EIS |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 16 MP, ƒ/2.4, 24 mm ( Wide angle ) |
| Features | Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
| Video features | Gyro-EIS |
Battery
| Capacity | 5110 mAh |
| Wired charging speed | 80 W |
| Features | Reverse wired charging Wired charging from 0-100% in 50 minutes (as advertised) |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b66 (1700 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n12 (700), n20 (800), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n66 (2100), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi features | Dual-band |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| Audio type | Stereo speakers |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Compass Gyroscope Proximity sensor Optical under-display fingerprint sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
OnePlus Nord CE4 Lite pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of OnePlus Nord CE4 Lite?
The price of OnePlus Nord CE4 Lite is €130, and the price may change in the coming days.
-
What is the OnePlus Nord CE4 Lite release date?
The OnePlus Nord CE4 Lite was officially released on Tuesday, 02 July 2024.
-
Is OnePlus Nord CE4 Lite available in stores?
Yes, OnePlus Nord CE4 Lite is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the OnePlus Nord CE4 Lite?
The OnePlus Nord CE4 Lite weighs around 191 grams.
-
What is the screen size of the OnePlus Nord CE4 Lite?
The OnePlus Nord CE4 Lite's screen size is 6.67 inches.
-
Does OnePlus Nord CE4 Lite support 5G networks?
Yes, the OnePlus Nord CE4 Lite supports 5G networks on bands n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78.
-
How many cameras does the OnePlus Nord CE4 Lite have?
OnePlus Nord CE4 Lite has a Dual camera on the back and a Single camera for selfies.