Nokia 3 V
Nokia 3 V specifications
General
| Brand name | Nokia |
| Model | 3 V |
| Announced | Friday, 23 August 2019 |
| Released | Friday, 23 August 2019 |
| Status | Discontinued |
| Prices | €140 |
Design
| Height | 161.2 mm (6.35 inch) |
| Width | 76.2 mm (3.00 inch) |
| Thickness | 9.1 mm (0.36 inch) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Build materials | Back: Plastic Frame: Plastic Front: Glass |
| Colors | Blue |
Display
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 6.26 inch |
| Resolution | 720 × 1520 pixels |
| Aspect ratio | 19:9 |
| Pixel density | 269 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 79.6% |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 429 |
| CPU cores | 4 |
| CPU technology | 12 nm |
| CPU max speed | 2.0 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | Cortex-A53 |
| Memory type | LPDDR3 |
| GPU | Qualcomm Adreno 504 |
| RAM | 2GB |
| Storage | 16GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
| Variants | 16GB 2GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 9.0 (Pie), Upgradable to Android 10 (Quince Tart) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 13 MP, ƒ/2.2, 1.12 μm, 1/3.1" Sensor size Auto Flash |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | Continuous shooting mode Digital Zoom Exposure Compensation Face Detection Geotagging High Dynamic Range (HDR) ISO Settings Panorama Touch to focus |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 5 MP, ƒ/2.2, 27 mm ( Wide angle ), 1.12 μm, 1/5.0" Sensor size |
| Video support | Yes |
Battery
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 4000 mAh |
| Wired charging speed | 10 W |
Network
| SIM cards | Single SIM (Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | LTE Cat4 150/50 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b4 (1700), b5 (850), b8 (900), b13 (700 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/b/g/n |
| Wi-Fi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| USB ports | Micro-USB 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | GPS, BDS, GLONASS |
| NFC support | No |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| FM radio | Yes |
Features
| Sensors | Accelerometer Proximity sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Nokia 3 V pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Nokia 3 V?
The price of Nokia 3 V is €140, and the price may change in the coming days.
-
What is the Nokia 3 V release date?
The Nokia 3 V was officially released on Friday, 23 August 2019.
-
Is Nokia 3 V available in stores?
No, Nokia 3 V is not available in official stores because it is no longer in production. You may still find it from resellers.
-
What is the weight of the Nokia 3 V?
The Nokia 3 V weighs around 188 grams.
-
What is the screen size of the Nokia 3 V?
The Nokia 3 V's screen size is 6.26 inches.
-
How many cameras does the Nokia 3 V have?
Nokia 3 V has a Single camera on the back and a Single camera for selfies.