Motorola Razr 70+
Motorola Razr 70+ specifications
General
| Brand name | Motorola |
| Model | Razr 70+ |
| Announced | Wednesday, 29 April 2026 |
| Released | Wednesday, 29 April 2026 |
| Status | Available |
| Prices | €1,150 |
Design
| Height | 171.4 mm (6.75 inch) |
| Width | 74 mm (2.91 inch) |
| Thickness | 7.1 mm (0.28 inch) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Build materials | Front: Gorilla Glass Victus (Folded) Front: Plastic (Unfolded) Hinge: titanium |
| Colors | Green |
| Resistance certification | IP48 |
Display
| Display type | Foldable LTPO AMOLED |
| Display size | 6.9 inch |
| Resolution | 1084 × 2640 pixels |
| Refresh rate | 165 Hz |
| Pixel density | 414 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 85.1% |
| Peak brightness | 3000 cd/m² |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Touchscreen | Yes |
| Display features | 1 billion colors Capacitive Touchscreen Dolby Vision HDR10+ Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 4 nm |
| CPU max speed | 3.0 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 1x 3.0 GHz – Cortex-X4 4x 2.8 GHz – Cortex-A720 3x 2.0 GHz – Cortex-A520 |
| Memory type | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 735 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
| Variants | 256GB 12GB RAM |
| Expandable storage | No |
Software
| Operating system | Android 16 (Baklava) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Dual camera | 50 MP, ƒ/1.8 ( Wide angle ), 0.8 μm, 1/1.95" Sensor size Optical Image Stabilization (OIS) PDAF 50 MP, ƒ/2.0, 122° ( Ultra-wide angle ), 1.28 μm, 1/2.76" Sensor size |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/240 fps |
| Video features | Dolby Vision, HDR10+ |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 32 MP, ƒ/2.4 ( Wide angle ), 0.7 μm |
| Features | High Dynamic Range (HDR) |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60 fps |
Battery
| Capacity | 4500 mAh |
| Wired charging speed | 45 W |
| Wireless charging support | Yes |
| Wireless charging speed | 15 W |
| Features | Reverse wired charging |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b29 (700), b30 (2300), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b46 (5200), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n12 (700), n14 (700), n20 (800), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n29 (700), n30 (2300), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n70 (2000), n71 (600), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi features | Tri-band |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| Audio type | Dolby Atmos, Stereo speakers |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Barometer Compass Gyroscope Side-mounted Fingerprint Sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Motorola Razr 70+ pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Motorola Razr 70+?
The price of Motorola Razr 70+ is €1,150, and the price may change in the coming days.
-
What is the Motorola Razr 70+ release date?
The Motorola Razr 70+ was officially released on Wednesday, 29 April 2026.
-
Is Motorola Razr 70+ available in stores?
Yes, Motorola Razr 70+ is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Motorola Razr 70+?
The Motorola Razr 70+ weighs around 189 grams.
-
What is the screen size of the Motorola Razr 70+?
The Motorola Razr 70+'s screen size is 6.9 inches.
-
Does Motorola Razr 70+ support 5G networks?
Yes, the Motorola Razr 70+ supports 5G networks on bands n1, n2, n3, n5, n7, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78.
-
How many cameras does the Motorola Razr 70+ have?
Motorola Razr 70+ has a Dual camera on the back and a Single camera for selfies.