Motorola Moto G Play (2021)
Motorola Moto G Play (2021) specifications
General
| Brand name | Motorola |
| Model | Moto G Play (2021) |
| Model alias | XT2093-3 (International) XT2093-7 (International) XT2093-DL (International) XT2093DL (International) |
| Announced | Friday, 08 January 2021 |
| Released | Thursday, 14 January 2021 |
| Status | Available |
| Prices | €60 |
Design
| Height | 166.6 mm (6.56 inch) |
| Width | 76 mm (2.99 inch) |
| Thickness | 9.4 mm (0.37 inch) |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
| Build materials | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Colors | Blue |
Display
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 6.5 inch |
| Resolution | 720 × 1600 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 270 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 80.6% |
| Screen protection | Water-Repellent Coating |
| Touchscreen | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 460 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 11 nm |
| CPU max speed | 1.8 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | Qualcomm Kryo 240 |
| Memory type | LPDDR4X |
| GPU | Qualcomm Adreno 610 |
| RAM | 3GB |
| Storage | 32GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
| Variants | 32GB 3GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 10 (Quince Tart) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Dual camera | 13 MP, ƒ/2.0 ( Wide angle ), 1.12 μm, 1/3.1" Sensor size PDAF 0.08 MP ( Auxiliary lens ) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30/60 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 5 MP, ƒ/2.2 ( Wide angle ), 1.12 μm |
| Features | High Dynamic Range (HDR) |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Battery
| Type | Li-Poly |
| Capacity | 5000 mAh |
| Wired charging speed | 10 W |
Network
| SIM cards | Single SIM (Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b25 (1900), b26 (850), b30 (2300), b38 (2600), b41 (2500), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi features | Dual-band, Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC support | No |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
Features
| Sensors | Accelerometer Fingerprint Sensor Proximity sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Motorola Moto G Play (2021) reviews
Video reviews
Motorola Moto G Play (2021) pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Motorola Moto G Play (2021)?
The price of Motorola Moto G Play (2021) is €60, and the price may change in the coming days.
-
What is the Motorola Moto G Play (2021) release date?
The Motorola Moto G Play (2021) was officially released on Thursday, 14 January 2021.
-
Is Motorola Moto G Play (2021) available in stores?
Yes, Motorola Moto G Play (2021) is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Motorola Moto G Play (2021)?
The Motorola Moto G Play (2021) weighs around 204 grams.
-
What is the screen size of the Motorola Moto G Play (2021)?
The Motorola Moto G Play (2021)'s screen size is 6.5 inches.
-
Does Motorola Moto G Play (2021) support 5G networks?
No, the Motorola Moto G Play (2021) does not support 5G networks.
-
How many cameras does the Motorola Moto G Play (2021) have?
Motorola Moto G Play (2021) has a Dual camera on the back and a Single camera for selfies.