Motorola Edge+ (2023)
Motorola Edge+ (2023) specifications
General
| Brand name | Motorola |
| Model | Edge+ (2023) |
| Announced | Tuesday, 02 May 2023 |
| Released | Friday, 19 May 2023 |
| Status | Available |
| Prices | $249.99 |
Design
| Height | 161.2 mm (6.35 inch) |
| Width | 74 mm (2.91 inch) |
| Thickness | 8.6 mm (0.34 inch) |
| Weight | 203 g (7.16 oz) |
| Resistance certification | IP68 |
Display
| Display size | 6.67 inch |
| Resolution | 1080 × 2400 pixels |
| Refresh rate | 165 Hz |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 395 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 90% |
| Peak brightness | 1300 cd/m² |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 4 nm |
| CPU max speed | 3.36 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 1x 3.36 GHz – Cortex-X3 2x 2.8 GHz – Cortex-A715 2x 2.8 GHz – Cortex-A710 3x 2.0 GHz – Cortex-A510 |
| Memory type | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 740 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
| Variants | 512GB 8GB RAM |
| Expandable storage | No |
Software
| Operating system | Android 13 (Tiramisu), Upgradable to Android 14 (Upside Down Cake) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Triple camera | 50 MP, ƒ/1.8 ( Wide angle ), 1.0 μm, 1/1.55" Sensor size 12 MP, ƒ/1.6 ( Telephoto ), 1.22 μm, x2 Optical zoom, 1/2.93" Sensor size 50 MP, ƒ/2.2, 114° ( Ultra-wide angle ), 0.64 μm, 1/2.76" Sensor size |
| Flash support | Yes |
| Flash type | Dual LED flash |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 4320p @ 30 fps 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/120/240/960 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 60 MP, ƒ/2.2 ( Wide angle ), 0.61 μm, 1/2.8" Sensor size |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps |
Battery
| Type | Li-Poly |
| Capacity | 5100 mAh |
| Wired charging speed | 68 W |
| Wireless charging support | Yes |
| Wireless charging speed | 15 W |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b18 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b29 (700), b30 (2300), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b46 (5200), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n12 (700), n14 (700), n20 (800), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n29 (700), n30 (2300), n38 (2600), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n70 (2000), n71 (600), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| USB ports | USB Type-C 3.2 USB On-The-Go DisplayPort 1.4 |
| GPS support | Yes |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| FM radio | No |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Motorola Edge+ (2023) pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Motorola Edge+ (2023)?
The price of Motorola Edge+ (2023) is $249.99, and the price may change in the coming days.
-
What is the Motorola Edge+ (2023) release date?
The Motorola Edge+ (2023) was officially released on Friday, 19 May 2023.
-
Is Motorola Edge+ (2023) available in stores?
Yes, Motorola Edge+ (2023) is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Motorola Edge+ (2023)?
The Motorola Edge+ (2023) weighs around 203 grams.
-
What is the screen size of the Motorola Edge+ (2023)?
The Motorola Edge+ (2023)'s screen size is 6.67 inches.
-
Does Motorola Edge+ (2023) support 5G networks?
Yes, the Motorola Edge+ (2023) supports 5G networks on bands n1, n2, n3, n5, n7, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78.
-
How many cameras does the Motorola Edge+ (2023) have?
Motorola Edge+ (2023) has a Triple camera on the back and a Single camera for selfies.