Meizu Note 8
Meizu Note 8 specifications
General
| Brand name | Meizu |
| Model | Note 8 |
| Announced | Thursday, 01 November 2018 |
| Released | Thursday, 01 November 2018 |
| Status | Discontinued |
| Prices | €200 |
Design
| Height | 153.6 mm (6.05 inch) |
| Width | 75.5 mm (2.97 inch) |
| Thickness | 7.9 mm (0.31 inch) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| Colors | Black, Blue, Pink, Red |
Display
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 6 inch |
| Resolution | 1080 × 2160 pixels |
| Aspect ratio | 18:9 |
| Pixel density | 402 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 80.1% |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 632 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 14 nm |
| CPU max speed | 1.8 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | Cortex-A73 Cortex-A53 Qualcomm Kryo 250 |
| Memory type | LPDDR3 |
| GPU | Qualcomm Adreno 506 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
| Variants | 64GB 4GB RAM |
| Expandable storage | No |
Software
| Operating system | Android 8.0 (Oreo) |
| User interface | Flyme 7.3 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Dual camera | 12 MP, ƒ/1.9, 1.4 μm, 1/2.55" Sensor size Dual-Pixel PDAF 2 MP ( Auxiliary lens ) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | Dual-LED dual-tone flash |
| Features | Continuous shooting mode Exposure Compensation Face Detection ISO Settings Panorama Touch to focus |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 8 MP, ƒ/2.0 |
Battery
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 3600 mAh |
| Removability | Non-removable |
| Wired charging speed | 24 W |
| Fast charging support | Yes |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | LTE Cat4 150/50 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b5 (850), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n |
| Wi-Fi features | Dual-band, Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| USB ports | Micro-USB 2.0 |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS, GLONASS, GPS |
| NFC support | No |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Compass / Magnetometer Fingerprint Sensor Gyroscope Proximity sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Meizu Note 8 reviews
Video reviews
Meizu Note 8 pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Meizu Note 8?
The price of Meizu Note 8 is €200, and the price may change in the coming days.
-
What is the Meizu Note 8 release date?
The Meizu Note 8 was officially released on Thursday, 01 November 2018.
-
Is Meizu Note 8 available in stores?
No, Meizu Note 8 is not available in official stores because it is no longer in production. You may still find it from resellers.
-
What is the weight of the Meizu Note 8?
The Meizu Note 8 weighs around 168 grams.
-
What is the screen size of the Meizu Note 8?
The Meizu Note 8's screen size is 6 inches.
-
How many cameras does the Meizu Note 8 have?
Meizu Note 8 has a Dual camera on the back and a Single camera for selfies.