Lenovo M10 FHD REL
Lenovo M10 FHD REL specifications
General
| Brand name | Lenovo |
| Model | M10 FHD REL |
| Model alias | TB-X605FC (International) TB-X605LC (International) ZA4Y0079IN (International) TB-X605M (International) TB-X605L (International) |
| Announced | Friday, 24 January 2020 |
| Released | Friday, 24 January 2020 |
| Status | Discontinued |
| Prices | €180 |
Design
| Weight | 520 g (18.34 oz) |
| Colors | Black |
Display
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 10.1 inch |
| Resolution | 1200 × 1920 pixels |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Pixel density | 224 ppi |
| Peak brightness | 320 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | No |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 450 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 14 nm |
| CPU max speed | 1.8 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | Cortex-A53 |
| Memory type | LPDDR3 |
| GPU | Qualcomm Adreno 506 |
| RAM | 3GB |
| Storage | 32GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
| Variants | 32GB 3GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 9.0 (Pie) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 8 MP Auto Flash |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 5 MP |
Battery
| Type | Li-Poly |
| Capacity | 7000 mAh |
Network
| Cellular connectivity | Yes |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | LTE Cat4 150/50 Mbps - cellular model only, HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| 4G bands | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi features | Dual-band, Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| USB ports | Micro-USB 2.0 |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | GPS |
| NFC support | No |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| Audio type | Stereo speakers |
| FM radio | Yes |
Features
| Sensors | Accelerometer |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Lenovo M10 FHD REL pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Lenovo M10 FHD REL?
The price of Lenovo M10 FHD REL is €180, and the price may change in the coming days.
-
What is the Lenovo M10 FHD REL release date?
The Lenovo M10 FHD REL was officially released on Friday, 24 January 2020.
-
Is Lenovo M10 FHD REL available in stores?
No, Lenovo M10 FHD REL is not available in official stores because it is no longer in production. You may still find it from resellers.
-
What is the weight of the Lenovo M10 FHD REL?
The Lenovo M10 FHD REL weighs around 520 grams.
-
What is the screen size of the Lenovo M10 FHD REL?
The Lenovo M10 FHD REL's screen size is 10.1 inches.
-
Does Lenovo M10 FHD REL support 5G networks?
No, the Lenovo M10 FHD REL does not support 5G networks.
-
How many cameras does the Lenovo M10 FHD REL have?
Lenovo M10 FHD REL has a Single camera on the back and a Single camera for selfies.