Lenovo Legion Y700 (Gen 4)
Lenovo Legion Y700 (Gen 4) specifications
General
| Brand name | Lenovo |
| Model | Legion Y700 (Gen 4) |
| Model alias | TB-322FC (International) TB322FC (International) ZAG40002CN (International) |
| Announced | Thursday, 08 May 2025 |
| Released | Thursday, 08 May 2025 |
| Status | Available |
| Prices | €400 |
Design
| Height | 207.6 mm (8.17 inch) |
| Width | 128.5 mm (5.06 inch) |
| Thickness | 7 mm (0.28 inch) |
| Weight | 346 g (12.20 oz) |
| Build materials | Back: Aluminum Frame: Aluminum Front: Glass |
| Colors | Black, White |
| Design features | Stylus Support |
Display
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 8.8 inch |
| Resolution | 1904 × 3040 pixels |
| Refresh rate | 165 Hz |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Pixel density | 408 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 84.3% |
| Peak brightness | 600 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | No |
| Display features | 68 billion colors Capacitive Touchscreen HDR Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 3 nm |
| CPU max speed | 4320 MHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 2x 4.32 GHz – Oryon V2 Phoenix L 6x 3.53 GHz – Oryon V2 Phoenix M |
| Memory type | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 830 (1100 MHz) |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Storage | 256GB, 512GB, 1TB |
| Storage type | UFS 4.1 |
| Variants | 256GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 15 (Vanilla Ice Cream) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 50 MP ( Wide angle ) PDAF |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Video support | Yes |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 8 MP |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Battery
| Type | Li-Poly |
| Capacity | 7600 mAh |
| Wired charging speed | 68 W |
Network
| Cellular connectivity | No |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi features | Dual-band, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB ports | USB Type-C 2.0 USB Type-C 3.2 Gen 2 DisplayPort 1.4 |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | No |
| NFC support | No |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| Audio type | Stereo speakers, Tuned by JBL |
Features
| Sensors | Unspecified sensors |
| Special features | Bypass charging |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Lenovo Legion Y700 (Gen 4) pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Lenovo Legion Y700 (Gen 4)?
The price of Lenovo Legion Y700 (Gen 4) is €400, and the price may change in the coming days.
-
What is the Lenovo Legion Y700 (Gen 4) release date?
The Lenovo Legion Y700 (Gen 4) was officially released on Thursday, 08 May 2025.
-
Is Lenovo Legion Y700 (Gen 4) available in stores?
Yes, Lenovo Legion Y700 (Gen 4) is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Lenovo Legion Y700 (Gen 4)?
The Lenovo Legion Y700 (Gen 4) weighs around 346 grams.
-
What is the screen size of the Lenovo Legion Y700 (Gen 4)?
The Lenovo Legion Y700 (Gen 4)'s screen size is 8.8 inches.
-
Does Lenovo Legion Y700 (Gen 4) support 5G networks?
No, the Lenovo Legion Y700 (Gen 4) does not support 5G networks.
-
How many cameras does the Lenovo Legion Y700 (Gen 4) have?
Lenovo Legion Y700 (Gen 4) has a Single camera on the back and a Single camera for selfies.