Lava Z40
Lava Z40 specifications
General
| Brand name | Lava |
| Model | Z40 |
| Announced | Friday, 01 March 2019 |
| Released | Friday, 01 March 2019 |
| Status | Discontinued |
| Prices | ₹3,500 |
Design
| Height | 125.5 mm (4.94 inch) |
| Width | 63.9 mm (2.52 inch) |
| Thickness | 11.7 mm (0.46 inch) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Colors | Glossy Black, Gold |
Display
| Display type | TN TFT LCD |
| Display size | 4 inch |
| Resolution | 480 × 800 pixels |
| Aspect ratio | 5:3 |
| Pixel density | 233 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 56.8% |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Unisoc SC9832E |
| CPU cores | 4 |
| CPU technology | 28 nm |
| CPU max speed | 1400 MHz |
| Microarchitecture | 4x 1.4 GHz – Cortex-A53 |
| Memory type | LPDDR3 |
| GPU | ARM Mali-T820 MP1 |
| RAM | 1GB |
| Storage | 8GB |
| Variants | 8GB 1GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 8.1 (Oreo) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 2 MP |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 720p @ 30 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 2 MP |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
Battery
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 2250 mAh |
| Removability | Removable |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | LTE Cat4 150/50 Mbps, HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| 2G bands | GSM: 900 / 1800 MHz |
| 3G bands | HSPA: 900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b5 (850), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/b/g/n |
| Wi-Fi features | Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| USB ports | Micro-USB 2.0 |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | GPS, BDS, GLONASS |
| NFC support | No |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| FM radio | Yes |
Features
| Sensors | Accelerometer |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Lava Z40 pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Lava Z40?
The price of Lava Z40 is ₹3,500, and the price may change in the coming days.
-
What is the Lava Z40 release date?
The Lava Z40 was officially released on Friday, 01 March 2019.
-
Is Lava Z40 available in stores?
No, Lava Z40 is not available in official stores because it is no longer in production. You may still find it from resellers.
-
What is the weight of the Lava Z40?
The Lava Z40 weighs around 120 grams.
-
What is the screen size of the Lava Z40?
The Lava Z40's screen size is 4 inches.
-
How many cameras does the Lava Z40 have?
Lava Z40 has a Single camera on the back and a Single camera for selfies.