Lava Z1
Lava Z1 specifications
General
| Brand name | Lava |
| Model | Z1 |
| Model alias | LS000Z1 (International) |
| Announced | Thursday, 07 January 2021 |
| Released | Tuesday, 26 January 2021 |
| Status | Available |
| Prices | €60 |
Design
| Height | 145.1 mm (5.71 inch) |
| Width | 73.3 mm (2.89 inch) |
| Thickness | 10.3 mm (0.41 inch) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| Build materials | Back: Plastic Frame: Plastic Front: Glass |
| Colors | Blue, Red |
Display
| Display type | TFT LCD |
| Display size | 5 inch |
| Resolution | 480 × 854 pixels |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Pixel density | 196 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 64.8% |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | MediaTek Helio A20 |
| CPU cores | 4 |
| CPU technology | 12 nm |
| CPU max speed | 1.8 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | Cortex-A53 |
| Memory type | LPDDR4 |
| GPU | IMG PowerVR GE8300 |
| RAM | 2GB |
| Storage | 16GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
| Variants | 16GB 2GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 10 (Quince Tart) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 5 MP, ƒ/2.2 |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | Digital Zoom |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 720p @ 30 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 5 MP, ƒ/2.2 |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 720p |
Battery
| Type | Li-Poly |
| Capacity | 3100 mAh |
| Removability | Removable |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | LTE Cat4 150/50 Mbps, HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| 2G bands | GSM: 900 / 1800 MHz |
| 3G bands | HSPA: 900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b5 (850), b8 (900), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/b/g/n |
| Wi-Fi features | Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB ports | Micro-USB |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | GPS |
| NFC support | No |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| FM radio | Yes |
Features
| Sensors | Accelerometer |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Lava Z1 pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Lava Z1?
The price of Lava Z1 is €60, and the price may change in the coming days.
-
What is the Lava Z1 release date?
The Lava Z1 was officially released on Tuesday, 26 January 2021.
-
Is Lava Z1 available in stores?
Yes, Lava Z1 is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Lava Z1?
The Lava Z1 weighs around 175 grams.
-
What is the screen size of the Lava Z1?
The Lava Z1's screen size is 5 inches.
-
Does Lava Z1 support 5G networks?
No, the Lava Z1 does not support 5G networks.
-
How many cameras does the Lava Z1 have?
Lava Z1 has a Single camera on the back and a Single camera for selfies.