Lava Shark 2
Lava Shark 2 specifications
General
| Brand name | Lava |
| Model | Shark 2 |
| Announced | Tuesday, 26 May 2026 |
| Released | Wednesday, 10 June 2026 |
| Status | Coming soon |
| Prices | €110 |
Design
| Height | 165.9 mm (6.53 inch) |
| Width | 76.8 mm (3.02 inch) |
| Thickness | 8.8 mm (0.35 inch) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Colors | Black, White |
| Resistance | Dust-tight and water-resistant (against water splashes) |
| Resistance certification | IP64 |
Display
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 6.75 inch |
| Resolution | 720 × 1612 pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 262 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 85.9% |
| Touchscreen | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Unisoc T8200 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 6 nm |
| CPU max speed | 2300 MHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 2x 2.3 GHz – Cortex-A76 6x 2.1 GHz – Cortex-A55 |
| Memory type | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 @850MHz |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
| Variants | 64GB 4GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 16 (Baklava) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 13 MP |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 5 MP |
| Video support | Yes |
Battery
| Capacity | 6000 mAh |
| Wired charging speed | 18 W |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | GLONASS, GPS |
| NFC support | No |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| FM radio | Yes |
Features
| Sensors | Accelerometer Proximity sensor Side-mounted Fingerprint Sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Lava Shark 2 pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Lava Shark 2?
The price of Lava Shark 2 is €110, and the price may change in the coming days.
-
What is the expected release date for Lava Shark 2?
The Lava Shark 2 will be released on Wednesday, 10 June 2026.
-
Is Lava Shark 2 available in stores?
No, Lava Shark 2 is not available in official stores because it has not been released yet.
-
What is the weight of the Lava Shark 2?
The Lava Shark 2 weighs around 210 grams.
-
What is the screen size of the Lava Shark 2?
The Lava Shark 2's screen size is 6.75 inches.
-
Does Lava Shark 2 support 5G networks?
Yes, the Lava Shark 2 supports 5G networks on bands n1, n2.
-
How many cameras does the Lava Shark 2 have?
Lava Shark 2 has a Single camera on the back and a Single camera for selfies.