Lava Bold N2 Lite
Lava Bold N2 Lite specifications
General
| Brand name | Lava |
| Model | Bold N2 Lite |
| Announced | Wednesday, 01 April 2026 |
| Released | Friday, 10 April 2026 |
| Status | Coming soon |
| Prices | €70 |
Design
| Colors | Blue, Gold |
Display
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 6.75 inch |
| Resolution | 720 × 1600 pixels |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 260 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 87.6% |
| Touchscreen | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Unisoc SC9863A |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 28 nm |
| CPU max speed | 1.6 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | Cortex-A55 |
| Memory type | LPDDR4X |
| GPU | IMG PowerVR GE8322 |
| RAM | 3GB |
| Storage | 64GB |
| Variants | 64GB 3GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 15 (Vanilla Ice Cream) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 13 MP |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 5 MP |
| Video support | Yes |
Battery
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 5000 mAh |
| Wired charging speed | 10 W |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| Data speed | LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | GLONASS, GPS |
| NFC support | No |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| FM radio | Yes |
Features
| Sensors | Accelerometer Proximity sensor Side-mounted Fingerprint Sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Lava Bold N2 Lite pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Lava Bold N2 Lite?
The price of Lava Bold N2 Lite is €70, and the price may change in the coming days.
-
What is the expected release date for Lava Bold N2 Lite?
The Lava Bold N2 Lite will be released on Friday, 10 April 2026.
-
Is Lava Bold N2 Lite available in stores?
No, Lava Bold N2 Lite is not available in official stores because it has not been released yet.
-
What is the screen size of the Lava Bold N2 Lite?
The Lava Bold N2 Lite's screen size is 6.75 inches.
-
How many cameras does the Lava Bold N2 Lite have?
Lava Bold N2 Lite has a Single camera on the back and a Single camera for selfies.